Prace budowlane i wykończeniowe

a.Produkcja kostkiKostka brukowa produkowana jest z odpowiedniej mieszanki różnych kruszyw. Przy jej produkcji używa się mieszankę betonową z różnymi substancjami uszlachetniającymi lub nadającymi odpowiedni kolor mieszance. Późni

Prace budowlane i wykończeniowe usługi brukarskie rybnik
Ogród wokół naszego mieszkania nie może istnieć bez dróżki do domu, a cóż innego bardziej pasuje na drogę, niż kostka? Również warto zadbać o , by kostka była właściwie wyłożona.

Produkcja kostki

Kostka brukowa produkowana jest z odpowiedniej mieszanki różnych kruszyw. Przy jej produkcji używa się mieszankę betonową z różnymi substancjami uszlachetniającymi lub nadającymi odpowiedni kolor mieszance. Później mieszanka jest przelewana do form w wibroprasach, aby kostka odpowiednio się uformowała. prasy gwarantują też zbitą i zwartą konstrukcję i większą wytrzymałość gotowego produktu.

Sama kostka może przyjąć wiele różnych kształtów oraz kolorów. Przez szary, biały, czerwony, niebieski, aż po czarny. Mogą być kwadratowe, prostokątne, falowane, frezowanie i ścinane pod katem, aby ułatwić odpływ wody.


Ścieżki i dróżki

Obejście wokół domu można wykończyć na wiele sposobów i jednym z nich jest ładna kompozycja z kostki brukowej lub marmurowej. Dobrze wkomponowana kostka świetnie współgra z minimalistycznym stylem ogrodu, jest też wygodna przy zagospodarowaniu jako miejsce na grilla.

Dobrym pomysłem jest również zrobienie ścieżki z kamieni lub łupków. Będzie wyglądać bardziej naturalnie, a po latach pokryje się delikatnie mchem, przez co uzyskamy dodatkowy efekt postarzenia. =


Początki współczesnego betonu

Określany również jako sztuczny kamień, beton został wynaleziony i był używany w budownictwie w Asyrii, potem w starożytnym Rzymie czasów republiki (około 200 r. p.n.e.). W starożytności używano mieszaniny piasku i drobnych kamieni z zaprawą wapienną do łączenia kamieni w murze i sklepieniach. Rzymianie używali jako zaprawy naturalnej pucolany pochodzącej z popiołów wulkanicznych, najpierw z Wezuwiusza, później z innych miejsc. Dodatek popiołu wulkanicznego czynił rzymski beton wodoodpornym. W okolicach odległych od wulkanów wykorzystywano zużyte drobno zmielone dachówki. Wiele zabytków starożytnego Rzymu w całym basenie Morza Śródziemnego zostało wykonanych z betonu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Beton