Dywan - problematyczny w czyszczeniu

ełny lub jedwabiu na osnowie bawełnianej lub wełnianej. Różne rodzaje dywanów wytwarzanych w Iranie nazywane są najczęściej od nazw miejscowości gdzie są produkowane, np. Hamadan, Kerman czy Sziraz. Tradycyjna sztuka tkania dyw

Dywan - problematyczny w czyszczeniu pranie dywanów wrocław

Dywan Perski - definicja

Dywan perski ? ciężka, ręcznie tkana tkanina dekoracyjna z obszaru Persji, zdobiona motywami roślinnymi, scenami figuralnymi i zwierzęcymi, wytwarzana z wełny lub jedwabiu na osnowie bawełnianej lub wełnianej. Różne rodzaje dywanów wytwarzanych w Iranie nazywane są najczęściej od nazw miejscowości gdzie są produkowane, np. Hamadan, Kerman czy Sziraz.

Tradycyjna sztuka tkania dywanów perskich jest narodowym dziedzictwem kulturowym Iranu. W 2010 roku sztuka tkania dywanów z Farsu oraz z Kaszanu zostały wpisane na na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywan_perski


Definicja detergentów

Detergenty

sole sodowe estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami (np. laurylosiarczan sodu)
związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.
Czasami przez "detergenty" rozumie się wszelkie środki czyszczące jako takie. W przemyśle środków czystości rozgranicza się jednak wyraźnie "detergenty właściwe" - w sensie pierwszej definicji oraz pozostałe składniki środków czyszczących - takie jak nabłyszczacze, dodatki koloryzujące, dodatki zapachowe, odżywcze, antystatyczne, wybielające itp.

Detergenty utożsamia się czasem z surfaktantami, co jednak nie jest poprawne, gdyż nie wszystkie detergenty działają jak surfaktanty i nie wszystkie surfaktanty są stosowane jako detergenty.

Detergenty "czyszczą" dzięki temu, że działają na brud/nieczystości na następujące sposoby:

zachowują się jak surfaktanty - ułatwiając mieszanie się brudu z wodą (lub innym rozpuszczalnikiem) ułatwiają zwilżanie mytych powierzchni
zmieniają pH powierzchni, co prowadzi do zrywania wiązań wodorowych którymi brud jest związany z powierzchnią lub zmiana pH prowadzi do rozkładu substancji tworzących brud
obniżają twardość wody, dzięki czemu woda lepiej zwilża powierzchnię i łatwiej rozpuszczają się w niej związki jonowe, tworzące brud
rozkładają brud poprzez reakcję utlenienia
działają enzymatycznie poprzez katalizowanie reakcji prowadzących do rozkładu cząsteczek organicznych tworzących brud
działają pianotwórczo - zwiększając powierzchnię styku brudu ze środkiem myjącym
Liczba związków chemicznych stosowanych jako detergenty jest bardzo duża i ciągle poszukuje się nowych. Skład detergentów stosowanych w danym środku czyszczącym wynika z faktu co ma być myte, czym to coś jest zwykle zanieczyszczone oraz jak ma się odbywać proces mycia.

Np: detergentem do czyszczenia szkła laboratoryjnego jest chromianka lub roztwór wodorotlenku potasu w etanolu. Są to bardzo skuteczne i tanie detergenty, jednak ich użycie w warunkach domowych groziłoby fatalnym skutkami, gdyż są to środki żrące. Stąd do ręcznego mycia naczyń stosuje się dużo mniej skuteczne detergenty oparte na łagodnych, nie uszkadzających dłoni surfaktantach pianotwórczych. Z kolei, użycie pianotwórczych sufraktantów w zmywarkach, czy płynach do mycia szyb samochodowych skutkowałoby niepotrzebnymi trudnościami ze spłukiwaniem piany z mytych powierzchni. Stąd w tego typu zastosowaniach stosuje się surfaktanty niepianotwórcze połączone z solami amoniaku, które przyspieszają spływanie warstwy środka myjącego z powierzchni.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Detergenty


Profesjonalne środki do czyszczenia

Samochód to dla jednych narzędzie służące do przemieszczania się z punktu A do punktu B, coś jak młotek. Dla innych źródło utrzymania, dom i biuro w jednym. Jakbyśmy nie traktowali naszego pojazdu dla każdego istotna jest jednak czystość. Odkurzanie, pobieżne przemycie tablicy rozdzielczej, czy usunięcie niektórych plam możemy wykonać sami. Co jednak zrobić, gdy plamy i brud nie dadzą się pozbyć domowym sposobem? Możemy użyć mocniejszych środków chemicznych ryzykując zniszczenie powierzchni, albo zwrócić się do specjalistów oferujących takie usługi, jak pranie tapicerek. Profesjonalne środki do czyszczenia po wtarciu w powierzchnię rozpuszczają brud, po czym krystalizują się wiążąc zanieczyszczenia. Użycie odpowiednich narzędzi i środków pozwala pozbyć się praktycznie każdej plamy. Profesjonalne pranie tapicerek polega na gruntownym czyszczeniu tak dobranym środkiem czyszczącym, aby uniknąć odbarwienia delikatnej tkaniny. Dokładne odkurzenie powierzchni przed przystąpieniem do prania pozwala uniknąć pozostawienia zacieków. Osuszanie, jakie stosują firmy oferujące pranie tapicerek uniemożliwia powstawaniu ognisk pleśni, bądź w okresie zimowym, zamarznięciu drobin wody i zniszczeniu tapicerki.