Drewno - kilka faktów

a to jest powrót do natury - postaw w swoim wnętrzu na meble z drewna, na podłogę z drewna i na naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna. Dlaczego warto? Ponieważ takie rzeczy mają swoją wartośc ponadczasową - tak naprawdę nig

Drewno - kilka faktów

Kwestia jakości

W naszym świecie dominują materiały kiepskiej jakości - plastik pod różnymi postaciami, poliester w świecie tkanin, laminaty na podłogach, meble z płyty wiórowej. Odtrutką na to jest powrót do natury - postaw w swoim wnętrzu na meble z drewna, na podłogę z drewna i na naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna. Dlaczego warto? Ponieważ takie rzeczy mają swoją wartośc ponadczasową - tak naprawdę nigdy nie wyszły z mody, za to stały się wyznacznikiem dobrego gustu, czy nawet pewnego luksusu. To nie znaczy, ze wasz wyrzucić wszystko co masz - lepiej mieć mniej przedmiotów w swoim otoczeniu, za to wykonanych starannie i z dobrej jakości materiałów. Stopniowo zmieniaj swoje mieszkanie i zawartośc swojej szafy, naucz się podejmowac dobre decyzje - i dla siebie, i dla środowiska.


Gatunek drewna do mebli

Meble drewniane meblom drewnianym nierówne. Nie zawsze sam materiał ma kluczowe znaczenie, często to starannośc wykonania ma większe znaczenie. Sam rodzaj drewna też nie jest bez znaczenia - sosna jest miękka i łatwo ulega uszkodzeniom, jednak sosna górska lub skandynawska ma już znacznie lepsze pod tym względem własciwości - jest tak ze względu na znacznie mniejszy roczny przyrost, przez co drewno jest bardziej twarde. Jednak jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości, powinniśmy wybrać meble z litego dębu - jest to najlepszy jakościowo gatunek drewna na meble, jest twardy, wytrzymały, nie przebarwia się na żółto, jak sosna. Jednak też warto postawić na jakość wykonania - lepiej nie pakować sporych pieniędzy w źle wykonany dębowy mebel, bo w trakcie użytkowania wyjdą wady.


Zależą od różnych czynników: Przykłady grzybów rozwijających

Wady drewna zawsze powodują obniżenie jego wartości i mogą spowodować jego dyskwalifikację jako materiału. Zależą od różnych czynników:

Przykłady grzybów rozwijających się na drewnie:

Do ochrony drewna, zwłaszcza w budownictwie, należą takie praktyki jak:

Zalety drewna jako surowca:

Podstawowymi pierwiastkami wchodzącymi w skład drewna są: węgiel (49,5%), tlen (43,8%), wodór (6,0%), azot (0,2%) i inne. Główne związki tworzące drewno to: celuloza (ok. 45%), hemicelulozy (ok. 30%) i lignina (ok. 20%). Ponadto w drewnie występują też: cukier, białko, skrobia, garbniki, olejki eteryczne, guma oraz substancje mineralne, które po spaleniu dają popiół. Skład chemiczny popiołu zależy od rodzaju drzewa, klimatu, gleby itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)